Rehabilitační oddělení

Zajímavosti

Terapie dysfunkce pánevního dna a stresové inkontinence

Terapie dysfunkce pánevního dna a inkontinence pomocí konceptu PhDr. Ingrid Špringerové Palaščákové, Ph.D. spočívá v důkladném a přesném vyšetření pánevního dna, vyhodnocení stavu a stanovení vhodného individuálního léčebného postupu.
Postup:

 1. Edukace pacienta, popis anatomie
 2. Vstupní vyšetření
 3. Vyhodnocení svalů pánevního dna, vstupní protokoly
 4. Manamegent terapie – výběr pomůcky a terapeutický postup
 5. Zhodnocení výsledků + kontrolní vyšetření
Pokud trpíte některými zde popsanými potížemi, doporučujeme vám navštívit naše pracoviště, co nejdříve se svěřit odborníkovi a svůj problém řešit.

Problémy spojené s dysfunkcí pánevního dna jsou často velmi nepříjemné a mohou významně snižovat kvalitu našeho života. I když tato problematika je velmi intimní, je dobré stud odložit a problém řešit, ať už je jakkoli pokročilý. Dle metaanalýz některých evropských a severoamerických studií trpí určitým stupněm inkontinence 20 – 30 % žen v nižším věku, 30 – 40 % ve věku středním a 30 – 50 % žen ve vyšším věku. I když potíže s inkontinencí moči, ale i stolice a dalšími příznaky výše uvedenými, se týkají nejen žen, ale také mužů, často v souvislosti s operací prostaty. Dobře vedená konzervativní terapie dysfunkce pánevního dna má velmi dobré výsledky a je úspěšná i u vysokých stupňů stresové inkontinence. Zlepší kondici vašeho pánevního dna, je dobrou prevencí prolapsu pánevních orgánů do pochvy, řeší bolesti podbřišku a zad, potíže s vyprazdňováním a zvýší kvalitu vašeho sexuálního života.
 
Léčba dysfunkce pánevního dna, léčba stresové inkontinence
 
Projevy dysfunkce pánevního dna:
 • Únik moči
Samovolný únik plynů a stolice
 • Bolesti v oblasti pánve
 • Bolesti podbřišku
 • Bolesti zad
 • Potíže s vyprazdňováním, zácpa
U žen:
 • Prolaps pánevních orgánů do pochvy
 • Problémy s únikem moči
 • Střevní potíže
 • Bolesti v oblasti pánve
 • Bolesti zad
 • Zácpa
U mužů:
 • Problémy s únikem moči – zejména po operaci prostaty
 • Bolesti v oblasti pánve
 • Bolesti zad
 • Únik stolice
 • Zácpa
U těhotných:
 • Únik moči
 • Bolesti při pohlavním styku
 • Únik plynů
 • Bolesti v pánevní oblasti
 • Bolesti zad
 • Únik stolice

  

Kineziotaping

Neboli tejpování, znamená lepení pružných pásek na kůži. Není to metoda léčby pouze pro sportovce, ale pro každého z nás, koho něco bolí. Podle směru lepení pásek a podle zvoleného napětí dovedeme svaly aktivovat nebo uvolňovat. Můžeme také nalepit pásky tak, aby zmírňovaly otoky, vyhlazovaly jizvy nebo pomáhaly ke správnému držení těla. Tejpy pomohou, ale v pohybu neomezují. Mohou se i namočit a na jejich funkci se nic nezmění. Pro dosažení maximálního efektu je důležité, aby byl tejp správně nalepen. Lepí se ve chvíli, kdy se objeví první obtíže, ať už se jedná o vracející se chronickou bolest kolene či hlavy nebo úraz kotníku. Tejpy jsou dokonale prodyšné, pružné, voděodolné a hypoalergenní. Existuje několik barevných variant.

 

Správná manipulace s dítětem

Moderní poznatky o významu správné manipulace s novorozencem a malým dítětem. Tato instruktáž je určena všem, kteří chtějí porozumět nejmenším dětem a nabídnout jim kvalitní péči. Vzhledem k tomu, že největší vliv na rozvoj dítěte v nejrannějším věku mají rodiče, je toto věnováno zejména jim. Čerpat z ní mohou ale také dětské sestry, které se věnují předporodním kurzům, novorozenecké sestry, které po narození dítěte pravidelně poskytují informace rodičům, které pracují s kojenci v nemocnicích či kojeneckých ústavech, dětští lékaři soustavně sledující vývoj dětí v poradnách, rehabilitační pracovníci zabývající se rehabilitací dětí a batolat, ale také pracovnice mateřských center a instruktorky baby klubů. Jde o zásady správného zacházení s dítětem, potřeby, polohy, projevy, vzhled novorozence, stimulaci prvních aktivit dítěte, manipulaci, zvedání, pokládání, nošení dítěte, přetáčení, způsob předávání a přebírání dítěte, polohy při krmení nebo koupání a spousty dalších rad, které by mohly zajistit fyziologický vývoj dítěte. Tímto jde předejít spoustě problémů, jako jsou např. predilekce hlavičky nebo dnes tak časté opoždění psychomotorického vývoje dítěte a tím samozřejmě i různým formám rehabilitačního cvičení. 

Metoda Ludmily Mojžíšové

Chceme miminko
Léčba funkčně sterilních párů – léčba funkční sterility metodou Ludmily Mojžíšové
Toužíte po miminku. Vy i Váš partner jste v pořádku a přesto se to stále nedaří? Nebo máte potíže jako je bolest v oblasti pánve, beder, bolestivá menstruace či trpíte inkontinencí apod.? Nabízíme Vám terapii metodou Ludmily Mojžíšové.
Metoda léčby funkční sterility je založena na principu existence reflexních vztahů mezi páteří a vnitřními orgány. Dojde-li k určité dysfunkci páteře, dochází také k následné dysfunkci odpovídajícího vnitřního orgánu. Pokud tento stav trvá déle, nadměrné podráždění z nervových vláken způsobuje zvýšené napětí svalů kolem páteře a také svalů pánevního dna. Předpokládá se, že nadměrné namáhání svalstva vejcovodů způsobuje jejich obstrukci, spazmus děložního čípku zase bolestivou menstruaci, spazmus dělohy tzv. „dráždivé lůno“, stav, který může vyvolat opakované potraty. Spazmus dělohy může způsobit bolest při pohlavním styku. Je to tedy reflexivní metoda využívající mobilizace, techniky měkkých tkání, pasivní pohyby, tepelné procedury a především cílené a pravidelné aktivní cvičení klientky či páru vedoucí k vytvoření optimálního svalového korzetu, posíleného a pružného pánevního dna.
Terapie funkčně sterilního páru zahrnuje cca 5 – 10 návštěv, během nichž klienti absolvují vstupní pohovor, komplexní kineziologický rozbor, terapie, tzn. individuální cvičení, skupinové cvičení, mobilizace a měkké techniky, dále pohovor s oběma partnery, poradenství ohledně bylinných čajů a úpravy životního stylu.
Indikace k terapii – potíže s otěhotněním, donošením plodu, opakované potraty, ženy podstupující tzv. umělé oplodnění, bolesti v oblasti pánve, bolesti při pohlavním styku, nepravidelná či bolestivá menstruace, potíže v období klimakteria, hormonální rozladění, inkontinence, úprava spermiogramu, bolesti zad, hlavy, migrény, bolesti kyčlí a kostrče.
Účinky léčby:
 • úspěšnost metody při léčbě funkční sterility 30 – 33%
 • 70 – 80% klientů udává zlepšení při bolestech zad
 • výrazné zlepšení při inkontinenci
 • 60% úspěšnost při řešení absence menstruačního krvácení u mladých dívek
 • 37% zlepšení spermiogramu atd.
Úspěšnost záleží samozřejmě také na motivaci a poctivém cvičení a dodržování všech doporučení jak pro ženy, tak pro muže.
 

Ostrovská nemocnice je nejoblíbenější nemocnicí Karlovarského kraje

12.12.2018 - Již po třetí se stala nejoblíbenější nemocnicí Karlovarského kraje Nemocnice Ostrov. O primátu v kategorii Bezpečnost a spokojenost rozhodli samotní hospitalizovaní pacienti. V...

Mikuláš a jeho družina obdarovali nejen děti zaměstnanců..

07.12.2018 - Mikulášskou nadílku pro děti zaměstnanců pořádala Nemocnice Ostrov jako každý rok začátkem prosince. Andělské dílny zaměstnaly ručičky šikovných dětí naplno a tak si za...

Archiv novinek

U Nemocnice 1161

363 01 Ostrov

IČO: 47714913

skupinové DIČ: CZ699004572 

Copyright © 2018 NEMOS NET