Je jí 11 let a dobrovolně pomáhá pacientům v ostrovské nemocnici

11.3.2019
Jedenáctiletá Terezka Komáromy moc ráda čte a ráda si povídá s lidmi. Proto se stala dobrovolnicí v ostrovské nemocnici, dochází sem každý týden, a když má čas, tak si návštěvu plánuje i dvakrát do týdne. Cestu do nemocnice našla díky své mamince, která zde pracuje a Terezka na ni často čeká, než spolu odchází odpoledne domů.

Nejmladší dobrovolnice se zdrží vždy zhruba jednu hodinu, kdy čte zdejším pacientům vybranou knížku a povídá si s nimi. „Moc ráda čtu, ale nemám komu. Tady v nemocnici mě všichni rádi poslouchají, rádi mě vidí a máme na sebe čas,“ říká Terezka.
„Už tu mám i svoje kamarády, kteří se na mě těší.  Jsou rádi, když za nimi přijdu. Když nečtu, tak si povídáme o tom, jak se mají nebo se zajímají, co jsem dělala,“ vypráví s tím, že chce v předčítání určitě pokračovat.
Přijde vždy po dohodě se sestřičkou na jedno ze zdejších oddělení následné péče a pacientům čte jejich oblíbenou knížku. „Záleží na domluvě, co si pacienti přejí a samozřejmě také na tom co mají v nemocniční knihovně k dispozici. Moje oblíbená je kniha „Když v ráji pršelo“, je to zajímavá knížka,“ zmiňuje Terezka knihu Jana Otčenáška.

V pátek četla několik kapitol z této knihy sedmdesátileté Vítězslavě Kypré z Ostrova, která skončila v nemocnici kvůli svým problémům se srdcem. „Bylo to velice milé. Jsem tu druhý týden, a i když za mnou pravidelně chodí rodina, tak dny bývají velice dlouhé,“ uvádí. „Naposledy jsem byla v nemocnici před deseti lety. Sestry i lékaři jsou hodní jako tehdy. Terezčino čtení je pro mě něco navíc,“ doplňuje.

Sama si čte Terezka doma před spaním každý den, nejraději romány, momentálně knihu plnou záhad s názvem „Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton“, o zlobivých dětech, které vychovávali vlci.
„Mám ráda romány, například Emily Vichrná o životě pod hladinou moře,“ doplňuje žákyně páté třídy ostrovské základní školy, která o sobě sama říká, že se ráda učí, nejraději má český jazyk a jejím dalším velkým koníčkem je mažoretkový sport.

Dobrovolnické centrum funguje v ostrovské nemocnici asi dva roky, s nápadem založit toto centrum přišla Lenka Dlouhá, tehdy vrchní sestra oddělení ventilované péče a dlouhodobě intenzivní ošetřovatelské péče, dnes náměstek ošetřovatelské péče ostrovské nemocnice. Dobrovolníci navštěvují pacienty, se kterými navazuji kontakt a vyvíjí se mezi nimi vztah, který je klíčový pro obě strany. Jedná se o formu terapie, kdy nemocný uleví své mysli a může se aspoň částečně věnovat aktivitám, které ho zabaví a podpoří jeho návrat do života, jaký vedl před úrazem nebo onemocněním.

Podle Lenky Dlouhé je výsledek činnosti dobrovolníků na oddělení zřejmý i personálu, který si pozorně všímá všech pozitivních změn a hlavně přístupu pacienta k sobě samému. „Pacienti mají hned lepší náladu, cítím z nich novou životní motivaci a těšení se z lepších zítřků,“ dodala s tím, že by nemocnice ještě uvítala další dobrovolníky.

V současné době má nemocnice několik dobrovolníků, kteří chodí číst pacientům na toto oddělení. Jedná se o lidi různého věku i vzdělání, od studentů po lékaře či zaměstnance knihovny nebo maminku na mateřské dovolené. „Dalším dobrovolníkům jsou dveře otevřené, případní zájemci mohou kontaktovat přímo Lenku Dlouhou na email: dlouha@nemosgroup.cz popřípadě telefonicky na 353 364 201,“ doplnila Markéta Singerová, mluvčí nemocnice.


Archiv novinek

I. KOLO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ NA REZIDENČNÍ MÍSTO 2020

02.07.2020 - ...

Poděkování

11.06.2020 - Vážení pacienti, partneři, dárci! Dovoluji si jménem Nemocnice Ostrov poděkovat všem, kteří na nás a naše zdravotníky mysleli v nejtěžších chvílích během nouzového stavu...

Archiv novinek

U Nemocnice 1161

363 01 Ostrov

IČO: 47714913

skupinové DIČ: CZ699004572 

Copyright © 2020 NEMOS NET